شرکت رایان نوژان طب پارس
رایان نوژان طب پارس

میلینگ ماشین های آیدایت

Aidite Dental Milling Machine

قبل از بررسی انواع میلینگ ماشین های آیدایت بهتر است اول به بررسی اینکه میلینگ چیست بپردازیم؛ میلینگ دندانسازی در واقع دستگاه‌ الکترومکانیکی است که توسط یک واحد کنترل رایانه‌ای جهت تراش و تولید پروتزهای ثابت و متحرک در حوزه دندانپزشکی دیجیتال کاربرد فراوان دارد. این ماشین‌ها طیف وسیعی از وظایف ساده و پیچیده جهت تولید دندان‌های طراحی شده در نرم افزارهای CAD را باتوجه به کدهای رمزبندی شده؛ شامل اعداد، حروف و علائم را به صورت کاملاً اتوماتیک انجام می‌دهند. این کدها، دستورات لازم برای روشن و خاموش کردن موتور اسپیندل با دور مشخص، جا به جایی محورها در موقعیت مشخص، فعال شدن سنسورها و محرک‌ها، فعال شدن سیستم خنک کاری، فعال شدن سیستم تعویض ابزار و … را به واحد کنترل ارسال می‌کنند.

میلینگ آیدایت aidite

کمپانی Aidite فعالیت خود را از سال 2007 در شهر Qinghuangdao چین با هدف ایجاد یک اکو سیستم یکپارچه در زمینه دندانپزشکی دیجیتال در سطح جهانی آغاز کرده است. این کمپانی در زمینه تولید انواع میلینگ ماشین ها، کوره ها، متریال مصرفی (نظیر بلوک و بلنک)، انواع فرزها و…. فعالیت می‌کند. همچنین کمپانی Aidite موفق به دریافت گواهی‌نامه‌های کیفیت بین المللی نظیر: ISO-13485، CE، FDA، KFDA، HSA، PMDA، TFDA و… نیز شده است.

میلینگ ماشین ها براساس کاربرد و تراش متریال به سه نوع : درای (DRY)، وت (WET) و هیبرید تقسیم می‌شوند. انواع میلینگ ماشین های آیدایت عبارت‌اند از:

  • AMD-500S Aidite
  • AMD-500E Aidite
  • AMW-400S Aidite
  • AMM-520 Aidite
  • AMD-500DCs Aidit

که در ادامه به بررسی مجزای هرکدام از این مدل‌ها خواهیم پرداخت.

میلینگ دندانسازی آیدایت مدل Aidite AMD-500S:

میلینگ دندانسازی آیدایت مدل  Aidite AMD-500S  یک دستگاه 5 محوره Dry با قابلیت چرخش  محورهای A: ±360º/ B:-90º,+30º است. این دستگاه برای تراش انواع زیرکونیا مناسب بوده که مجهز به 10 جایگاه ابزار است.

هنگام خرید میلینگ دندانپزشکی یکی از فاکتورهای اساسی و مهم تعداد محورهای آن است؛ که به دو دسته 4 محوره و 5 محوره تقسیم می‌شوند. محورهای اصلی شامل Z,Y,X و محورهای دورانی شامل محورهای B,A هستند. قاعدتاً دستگاه‌های 5 محوره انعطاف پذیری در جهت‌یابی و موقعیت‌یابی بهتری نسبت به دستگاه‌های 4 محوره خواهند داشت. همچنین سرعت بیشتر، دقت و صحت بالاتر سبب افزایش ظرافت و کیفیت خروجی نیز می‌شوند. از نکات مهم قابل توجه در میلینگ‌ها، چرخش محورها است؛
که چرخش محور دورانی B باید بیش‌تر از 35 درجه و در بهترین حالت 90 درجه خواهد بود. (برای تراش فول موس‌ها با جزئیات بالا، عدم ایجاد آندرکات در لبه مارجین‌ها و نشست مطلوب نمونه کار).

از دیگر ویژگی‌های میلینگ دندانپزشکی آیدایت AMD-500S می‌توان به قدرت اسپیندل 1500w با سرعت 60000 دور بر دقیقه اشاره کرد. در کنار یک اسپیندل پر قدرت با سرعت بالا، برای افزایش کیفیت در خروجی، کمپانی Aidite با بهره‌مندی از یک کلمپ C شکل (C- CLAMP) و تراش کامل سطوح مختلف، باعث کاهش هدر رفت متریال نیز می‌شود. (صرفه جویی در مواد مصرفی نیز باعث کاهش هزینه‌ها نیز خواهد شد.)

این دستگاه مجهز به ریل و واگن و بال اسکرو بوده که در کنار سیستم Close Loop، غول آخر بازار محسوب می‌شود!

میلینگ دندانسازی آیدایت مدل Aidite AMD-500E:

میلینگ دندانسازی آیدایت  مدل Aidite AMD-500E   نسخه اکونومی 500S است. این دستگاه همچون نمونه دیگر سری 500، 5 محوره Dry بوده با قابلیت چرخش محورهای  A: +135º ,-30/ B:360˚.

این محصول کمپانی آیدایت مجهز به 8 جایگاه ابزار و اسپیندلی با قدرت 500w است؛ در واقع تفاوت اصلی نمونه اکونومی سری 500E با نسخه 500S در قدرت اسپیندل این میلینگ‌هاست!

Accuracy یا دقت به بررسی اندازه گیری کالیبره بودن دستگاه با نقطه مرجع که توسط کمپانی تولیدی تعریف شده در نظر گرفته می‌شود. در مقابل Precision یا صحت به بررسی اندازه گیری تکرار پذیری خروجی یک محصول مشابه می‌پردازد. از نمونه تجهیزاتی که سبب ارتقاء کیفیت یک محصول و افزایش دقت و صحت دستگاه می‌شوند می‌توان به : سنسورها، گیربکس‌های هارمونیک، بال اسکروها، ریل و واگن‌ها، هوش مصنوعی و … اشاره کرد.
پس با یک بررسی ساده می‌توان نتیجه گرفت نمونه اکونومی سری‌های 500 میلینگ های آیدایت، همچون سری 500S از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند.

میلینگ دندانسازی آیدایت مدل Aidite AMW-400S:

میلینگ دندانسازی آیدایت مدل Aidite AMW-400S دستگاه 4 محوره Wet بوده که مناسب تراش گلس سرامیک‌‎ها و پریمیل اباتمنت‌هاست. البته لازم به ذکر است که با این میلینگ دندانسازی شما قابلیت تراش 6 نمونه کار (رستوریشن) به صورت همزمان را نیز دارید که قطعاً در سرعت خروجی کار شما تاثیر به سزائی خواهد داشت!!

نمونه Wet میلینگ کمپانی آیدایت همچون سری‌های 500 به 10 جایگاه ابزار مجهز شده است.

اسپیندل‌ از اجزای مهم و اصلی میلینگ محسوب می‌شود که در اثر سرعت بالا سبب داغ شدن چرخ دنده‌ها و موتور می‌شود؛ این داغ شدن بیش از حد به مرور زمان باعث استهلاک دستگاه نیز خواهد شد. جهت خنک کاری اسپیندل از دو روش Air Cooling و Water Cooling استفاده می‌شود. در سیستم‌های Air Cooling به کمک یک فن که در بالای اسپیندل تعبیه شده عملیات خنک کردن صورت می‌گیرد. این در حالیست که در سیستم‌های Water Cooling توسط کانال آب تعبیه شده در دستگاه،  گرمای اسپیندل منتقل می‌شود. در سیستم های Air Cooling با افزایش سرعت موتور صدای اسپیندل در دراز مدت افزایش پیدا خواهد کرد اما در سیستم‌های Water Cooling با افزایش سرعت موتور، اسپیندل همچنان روان و با صدای کمی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

سیستم خنک کاری این دستگاه از نوع Water Cooling بوده که در کاهش استهلاک دستگاه بسیار  تاثیرگذار خواهد بود. اگر بخواهیم این دستگاه را از نظر قدرت و سرعت اسپیندل بررسی کنیم باید بگیم این میلینگ دندانسازی اسپیندلی با قدرت 1500w و سرعت 60000rpm دارد.

از دیگر ویژگی‌های این دستگاه باید این نکته را در نظر بگیرم که با قابلیت پشتیبانی تراش عمودی اکلوژن‌های اباتمنت‌ها، همرده با میلینگ‌های قوی و برجسته در سطح بازارهای جهانی است.

در مجموع اگر به دنبال یک سیستم میلینگ دندانسازی قوی با کارایی بالا هستید، به شما پیشنهاد می‌کنم حتماً در این زمینه با کارشناسان ما در بخش لابراتواری در ارتباط باشید.

میلینگ دندانسازی آیدایت مدل Aidite AMM-520:

میلینگ دندانسازی آیدایت مدل Aidite AMM-520 یک دستگاه تراش 5 محوره با قابلیت چرخش محورهای A: 360º/ B:-115˚,+30 است. این کدکم دندانسازی همچون اکثر میلینگ‌های آیدایت به 10 جایگاه ابزار نیز مجهز شده است. همچنین با وجود انواع کلمپ قابلیت تراش متریال‌های متنوع نظیر: Zirconia/PMMA/PEEK/Wax /Glass Ceramic/Premill abutment را نیز دارد.

فرزها جزء اصلی ابزارهای برشی در انواع میلینگ های دندانپزشکی دیجیتال (Wet & Dry) محسوب می‌شوند؛ معمولاً طول عمر فرزها به تعداد واحدهایی که تراشیده‌ شده (تولید شده) در واحد زمان بستگی دارد. فرزها بر اساس نوع متریال، نوع میلینگ و ساختار پوشش دهی مشخص به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند. از ویژگی‌های فرزهای مناسب در میلینگ ها می‌توان به مواردی چون:
سختی بالا، مقاومت در برابر سایش در دراز مدت، ضریب انبساط پایین، طول عمر زیاد، تراش دقیق کار با جزئیات و… اشاره کرد.

در کنار فرزها، آدابتورها تجهیزاتی جهت ثابت نگه داشتن متریال برای برش بوده؛ که آدابتورها نیز براساس نوع متریال مصرفی دستگاه، نوع طرح درمان، تعداد واحد تولید شده در یک فرآیند تراش و قابلیت چند منظورهگی دستگاه به مدل‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

کمپانی آیدایت همچون دیگر کمپانی های شناخته شده در زمینه تولیدات کدکم و سایر تجهیزات مرتبط با آن، انواع فرزها را تولید و به بازارهای جهانی عرضه می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های خوب میلینگ دندانپزشکی آیدایت مدل AMM-520 می‌توان به سیستم خنک کاری Water Cooling  آن نیز اشاره کرد!

میلینگ دندانسازی آیدایت مدل Aidite AMD-500DCs:

میلینگ دندانسازی آیدایت مدل Aidite AMD-500DCs  یک دستگاه تراش 5 محوره با قابلیت تعویض اتومات جایگاه دیسک‌هاست. این میلینگ دندانپزشکی با 8 جایگاه دیسک کاملاً مطابقت دارد که با عملکرد هوشمند و شناسایی جایگاه ها و ابزارها می‌توان تعداد آن را افزایش داد (منظور افزایش تعویض اتومات تعداد جایگاه دیسک‌هاست) که در نهایت راندمان تولید را نیز بهبود می‌بخشد.

قدرت اسپیندل و سرعت این سیستم کدکم به ترتیب 500W و 60000RPM است و قابلیت تراش متریال‌های Wax/PMMA/PEEK/Zirconia  را دارد. همچنین این محصول کمپانی Aidite مجهز به سروو موتور بوده که با در نظر گرفتن راندمان بالا و خروجی با کیفیت و سرعت این دستگاه تراش می‌توان آن را یکی از محبوب‌ترین و متمایزترین میلینگ‌های بازار به شمار آورد.

یکی از نکات مهمی که هنگام خرید میلینگ دندانسازی باید به آن توجه کرد این است که؛ برای جلوگیری از خطر آسیب پذیری دستگاه در مقابل ریز براده‌های بلنک فلزی و اضافه مواد تراشیده شده‌ی زیرکونیا باید کابین داخلی میلینگ مجهز به سیستم عایق بندی و سنسور تشخیص گرد و غبار باشد. همچنین دستگاه باید مجهز به کانال‌های خروجی گرد و غبار  (توسط ساکشن‌های تعبیه شده در دستگاه) نیز باشد.
کمپانی آیدایت در طراحی میلینگ دندانپزشکی Aidite AMD-500DCs از یک سیستم قدرتمند ضد گرد و غبار نیز استفاده کرده است.

هنگام خرید میلینگ دندانپزشکی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در مجموع هنگام خرید میلینگ دندانپزشکی مهم‌ترین ویژگی که باید در نظر بگیرید کاربری راحت، صرفه جویی در زمان و بهره وری بالا متناسب با کاربرد شماست. بهترین میلینگ های دندانپزشکی نیاز کمتری به  تعمیر و نگهداری و حداقل دخالت اپراتور را به همراه دارند؛ همچنین مجهز به سیستم اتومات تعویض ابزار، سیستم اتومات تعویض آدابتور، عملگرهای اعالان وضعیت محورها، سیستم‌های انتقال قدرت با قابلیت اطمینان بالا (سروو موتور و بال اسکرو و ریل و واگن و…) و در نهایت کاربری آسان و ساده نرم افزاری هستند.

در کلام آخر می‌توان گفت کمپانی Aidite با بررسی کامل و جامع بازار هدف و بهره‌مندی از آخرین تکنولوژی و فناوری‌های روز دنیا اقدام به تولید انواع وسایل و تجهیزات حوزه دندانپزشکی دیجیتال کرده است. پیشنهاد ما به شما این است پیش از اقدام به خرید حتماً با مشاوران و مهندسان فنی در حوزه کدکم مشورت کنید.

پاسخ سوالت رو پیدا نکردی؟

راینو این امکان را در اختیار کاربران می‌گذارد که از طریق پشتیبانی سوالات و مشکلات خود را برطرف کنند.